"Ebben most semmi újdonság nincs" - kommentálta péntek délután egyik kollégám, amikor kijött a Buckingham-palota közleménye, amely szerint Meghan és Harry nem térnek vissza a brit királyi család dolgozó tagjainak sorába, ráadásul elveszítik védnökségeiket is. Ez igenis újdonság, sőt, igen nagy jelentőségű hír, tekintettel arra, hogy ezzel most már 100 százalékosan egyértelművé vált: a párnak nem áll szándékában a jövőben sem meggondolnia magát. Egyesek szerint ennek ellenére fáj nekik védnökségeik elvesztése, Harry pedig valóságos csapásként éli meg tiszteletbeli katonai címeinek visszavonását.
Mindazoknak, akik már nem emlékeznek rá: a sussexi hercegi pár tavaly január elején jelentette be, hogy többé nem kívánnak a királyi család dolgozó tagjai lenni. A botrány hullámai magasra csaptak, sokan dicsérték a döntést, rengetegen viszont elítélték őket, főleg Meghant, akit felelősnek tartottak, amiért Harry-t úgymond "elragadta" családjától. Néhány nappal később Harry tárgyalásokat kezdett a trónöröklési sorrendben a második helyet elfoglaló bátyjával, Vilmossal, édesapjával, a trónörökös Károly herceggel és magával a királynővel, nagymamájával.
A megbeszéléseken megállapodtak, hogy a 2021. március 31-ig tartó átmeneti periódus ideje alatt Harry és felesége, Meghan nem vállalnak hivatalos kötelezettségeket, de a határidő lejártának közeledtével ismét megvizsgálják, a jövőben milyen szerepet vállalnak majd a brit királyi családban. Akkor sokan úgy vélték, ez a királynő ötlete volt, aki így próbálta Harry-ék előtt nyitva tartani a visszatérés lehetőségének ajtaját.
Mi történt az elmúlt egy évben?
Elég sokminden: Harry először visszautazott Kanadába, ahol néhány hónapig visszavonultan éldegéltek Meghannel, sétáltak a fenyőerdőkben, időről-időre hallattak csak magukról, egyszer Meghan benézett egy nőegyletbe, készült róluk néhány lesifotó, de ottlétük alapvetően csendes volt.
A pár ebben a kíváncsi szemek elől jól elrejtett házban élt Kanadában
Miután azonban márciusban lesújtott a koronavírus-járvány, a pár váratlanul repülőre szállt, és a járatok teljes leállítása előtt Los Angelesbe utazott. Sok királyi tudósító egyébként már akkor pedzegette: valószínűleg végig az volt a céljuk, hogy az Egyesült Államokba költözzenek, de nem akartak ezzel rögtön nagy botrányt kavarni, megfelelőbb választásnak tartották eleinte Kanadát, ahol Harry nagymamája, a királynő még mindig az államfő szerepét tölti be. Eleinte Los Angeles-i életük is viszonylag csendes volt, csak akkor kerültek címlapokra, amikor önkéntesként segítettek egy helyi jótékonysági szervezetnek, vagy kiderült, hogy luxuslakóparkban élnek. Arról is hírt adott a nemzetközi média, hogy felszólaltak egy vezetői konferencián.
Nagyobb sajtóvisszhangot - és kommentcunamit - inkább az keltett, amikor kiderült: produkciós cégük százmillió dolláros megállapodást írt alá a Netflixszel, saját alapítványt hoztak létre Archewell néven, házat vettek Montecitóban, olyan sztárokkal barátkoznak, mint Oprah Winfrey vagy hogy podcastokat kezdtek gyártani a Spotify-nak. Novemberben az vetett hullámokat, hogy Meghan véleménycikket jelentetett meg a New York Times-ban, amelyben saját vetéléséről írt. A novemberi brit emlékezésnapi (Remembrance Day) ünnepségek körül is volt egy kisebb összecsapás a palota és Harry között, amikor a sussexi herceg szerette volna, ha a nevében is elhelyeznek koszorút a londoni Cenotaphnál a központi megemlékezésen, de ezt visszautasították, annak ellenére, hogy Harry 10 évig szolgált a brit hadsereg kötelékében, és ez az alkalom az elesett katonák és a sérült veteránok előtti tiszteletadásról szól.
Egészen az idei Valentin-napig azonban nem érkeztek róluk valódi bombahírek. Aznap viszont bejelentették, hogy Meghan várandós második gyermekükkel, hétfőn pedig királyi tudósítók kiderítették, hogy a pár március 7-én másfél órás interjút ad az amerikai televíziózás koronázatlan királynőjének, Oprah Winfrey-nek. Már csütörtökön megjelent a People-magazinban, hogy Sussexék ennek hatására valószínűleg elveszítik védnökségeiket, tekintettel rá, hogy a palota szemében egy "tell-all" interjú a lehető legrosszabb lépés, ami elképzelhető.
Nem beszélve arról, hogy az interjú időzítését, és főleg azt, hogy előzetesen a házaspár nem jelezte a királynőnek ezzel kapcsolatos szándékát, sokan arrogáns lépésként értelmezték. Voltaképpen Harry és Meghan ezzel egyértelműen jelezték, hogy milyen jövőt képzelnek el maguknak, és hogy nem szeretnének visszatérni a brit királyi család dolgozó tagjainak sorába. Nem csoda, ha a szürke eminenciások úgy döntöttek: azonnal lépéseket kell tenni, amelyek kifejezik a palota eltávolodását Sussexéktől.
Harry és Meghan tavaly márciusban a Westminster-apátságban jelent meg utoljára hivatalosan a brit királyi család képviseletében a Nemzetközösségi misén
A királyi család tagjainak interjúi a múltban ugyanis legtöbbször katasztrofálisnak bizonyultak. Legalábbis azok, amelyekben valaki magyarázkodásra kényszerült - mint a pedofíliával megvádolt András herceg - , vagy saját titkait teregette ki - mint Diana az elhíresült Martin Bashir-interjúban - , vagy amiben valaki saját magát szerette volna jobb színben feltünteni - mint anno Károly herceg a Jonathan Dimblebey-interjúban. Tehát pénteken először a Buckingham-palota adott ki közleményt arról, hogy a sussexi herceg és hercegné megerősítették II. Erzsébet királynőnek: nem térnek vissza dolgozó tagként a királyi családba.
De akkor mi az újdonság?
A közleményben arról is szó volt, hogy a házaspár visszaadja több szervezet védnökségét, valamint Harry visszaszolgáltatja tiszteletbeli katonai címeit. Amint írták: "A herceggel való tárgyalásokat követően a királynő megerősítette, hogy a királyi család hivatalos kötelezettségeitől visszalépés miatt nem lehetséges, hogy továbbra is betöltsék azokat a felelősségköröket, amelyek a köz szolgálatával eltöltött élet velejárói. Így a tiszteletbeli katonai címeket és királyi védnökségeket a sussexi herceg és hercegné visszaadják a királynőnek, mielőtt azokat más tagok között szétosztják. Habár mindannyiunkat elszomorít ez a döntés, a herceg és a hercegné a család szeretett tagjai maradnak továbbra is."
Érdekes, hogy erre reagálva Sussexék is kiadtak egy közleményt, amely több királyi tudósító illetve kommentelő szerint kissé szemtelenre sikerült, vagy legalábbis odaszúrásképpen értelmezhető. Azt írják ugyanis: ahogyan azt a múlt évi munkájuk is megmutatja, a sussexi herceg és hercegné továbbra is elkötelezettek maradnak amellett, hogy szolgáljanak és kötelezettségeket teljesítsenek az Egyesült Királyságban és világszerte, és a jövőben is támogatni kívánják azokat a szervezeteket, amelyeket korábban is képviseltek. „Mindannyian szolgálhatunk az életünk során. A szolgálat ugyanis univerzális.”
Meghan és Harry virágokat ültetnek egy hollywoodi iskolában
Az nekem is feltűnt, hogy a palota által kiadott közleményben legalább annyi ott van, hogy elszomorítja őket a döntés, míg Harry-ék közleménye nem mutat sok érzelmet. Többen azzal támadják őket, hogy legalább a köszönetüket kifejezhették volna a királynőnek, aki végig méltósággal viselte azt a nyilvánvalóan nem könnyű időszakot, amikor kiderült, hogy a pár nem akarja többé képviselni a koronát.
Nem tudni, valóban odaszúrásként értelmezhető-e Sussexék közleményének utolsó sora, azt azonban több "közeli barát", sőt, komolyan vehető királyi tudósítók is megerősítették már, hogy Harry-nek nagyon rosszul esik az, hogy a számára sokat jelentő brit hadsereggel is meg kell szakítania a hivatalos kapcsolatokat. Anno Meghan és Harry szerették volna, ha megtarthatják védnökségeiket, Harry a katonai címeit és ha a királynőt továbbra is képviselhetik a Nemzetközösségi Alap nagyköveteiként. A palota azonban már az elejétől nyilvánvalóvá tette, hogy részükről nem elképzelhető egy "félig bent- félig kint" -megoldás, amit Sussexék elképzeltek. Az átmeneti periódus, habár március 31-éig tart hivatalosan, ezzel lezártnak tekinthető.
A házaspár marad Sussex hercege és hercegnéje, de az HRH (Őkirályi Fensége) megszólítást nem használhatják, egyébként ez már 2020. március 31-e óta így van. Azt már tavaly nyilvánvalóvá tette a palota, hogy nem használhatják a "royal" vagyis királyi jelzőt sem közösségi médiafelületeiken, sem esetleges márkanevükben vagy alapítványuk nevében. A windsori Frogmore Cottage-ot már tavaly átengedték Harry unokatestvérének, Eugénia hercegnőnek és férjének, Jack Brooksbanknek, akiknek a családja éppen a múlt héten bővült háromra. Az újdonság a védnökségek, illetve a tiszteletbeli katonai címek elvesztése, valamint az, hogy saját maguk közölték még az átmeneti időszak lejárta előtt: most már biztosan nem térnek vissza.
A közösségi médián persze beindult a kommentháború, és néhányan kiemelték: az alapítványok, amelyeknek védnökségétől most megfosztották a házaspárt, korábban azt kommunikálták, hogy szeretnék őket "megtartani". Amit még sokan felemlegetnek, hogy András hercegnek, akire a pedofília árnyéka vetült, és botrányos, 2019 októberi interjúja után vissza is vonult, nem kellett lemondania a hadseregben betöltött tiszteletbeli katonai címeiről. Ez a döntés valóban kettős mércét mutat és számomra is érthetetlen.
Az alapítványok reakciói
Nem sokkal a bejelentés után a Királynő Nemzetközösségi Alapja, amelyet több külföldi hivatalos úton is képviselt a házaspár...
A statement from QCT following today’s statement from Buckingham Palace. We would like to thank The Duke and Duchess of Sussex for their support and commitment to Team QCT: pic.twitter.com/lzBG9ExnUL
— The Queen's Commonwealth Trust (@queenscomtrust) February 19, 2021
valamint a Nemzeti Színház, amelynek Meghan volt a védnöke,
A statement regarding the National Theatre’s patronage following today’s statement from Buckingham Palace. pic.twitter.com/YpsubODgHV
— National Theatre (@NationalTheatre) February 19, 2021
illetve a Rögbi Futballiga (RFL) és az Angol Rögbiszövetség is megköszönte Harry-nek és Meghannek a munkáját, minden jót kívánva nekik.
The Rugby Football League thanks The Duke of Sussex for his time, care and commitment in supporting Rugby League at all levels in recent years – from the children’s game to the Challenge Cup, the England teams and RLWC2021. pic.twitter.com/tijl55hWsJ
— Rugby Football League (@TheRFL) February 19, 2021
Meghan továbbra is védnöke marad a Mayhew állatmenhelynek, a Smart Works Charity-nek, amely munkanélküli nőknek ad karriertanácsokat, és öltözteti fel őket állásinterjúkra adományokból, Harry pedig folytatja együttműködését a WellChilddal, ami egy beteg gyermekeket és családjaikat támogató szervezet.
Voir cette publication sur Instagram
Harry természetesen továbbra is támogatja a Sentebalét, amelyet édesanyja halála után ő hívott életre barátjával, a lesothói Seeiso herceggel, hogy folytassa Diana munkáját a HIV/AIDS-es gyermekek megsegítéséért. A herceg szerelemprojektje, a sérült veteránok támogatására létrehozott Invictus Games Alapítvány is megmarad, és folytatják a közös munkát.
Voir cette publication sur Instagram